Chirurgia plastyczna – odsysanie tłuszczu (liposukcja)

Liposukcja (odsysanie tłuszczu) jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na odsysaniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej i modelowaniu pewnych części ciała. Najczęściej tłuszcz usuwany jest z bioder, brzucha, pośladków, podbródka, ud, łydek i innych fragmentów ciała.

Chirurgia plastyczna dzięki liposukcji pozwala usuwać niedoskonałości z tych części ciała, które naszym zdaniem i w porozumieniu z chirurgiem plastycznym wymagają korekty. Usunięcie tłuszczu jest stosunkowo prostym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. W trakcie operacji przez nacięcie w skórze wprowadza się cienka kaniulę, która połączona jest z urządzeniem ssącym. Zabieg ten gwarantuje, że w miejscu operowanym tłuszcz nie pojawi się ponownie.

Należy pamiętać, że najlepsze efekty widoczne są u osób młodych, szczupłych i posiadających jędrną skórę. Usunięcie dużej ilości tłuszczu u osób otyłych wiąże się z przeprowadzeniem kilku zabiegów chirurgii plastycznej i dlatego najważniejsza jest tu rola lekarza prowadzącego, który trafnie potrafi ocenić ilość odsysanego tłuszczu. Po zabiegu ważna jest dbałość o kondycję fizyczną i odpowiednia dieta, ponieważ tłuszcz może pojawić się w innym miejscu. Nie ma gwarancji, że już nigdy nie przytyjemy, a dbałość o własne ciało może przynieść tylko korzyści.

Chirurgia plastyczna proponuje również zabiegi liposukcji powierzchownej, która niweluje niedoskonałości występujące na skórze jak np. cellulit.

Jak w wypadku każdej operacji również po liposukcji mogą wystąpić niebezpieczne powikłania. Najgroźniejsze z nich to wstrząs hipowolemiczny i powstanie zatoru tluszczowego, który przesuwając się z krwią do płuc może spowodować zatorowość płucną. Po zabiegu zaleca się korzystanie z ubrań uciskowych, które w pewnym stopniu mogą zapobiec wystąpieniu pooperacyjnych powikłań.

K-S-A