Chemia przemysłowa – jak wybrać odpowiedni preparat?

Chemia przemysłowa, czyli dziedzina dotycząca produkcji i przerabiania substancji chemicznych na masową skalę, z pewnością nie cieszy się należytą popularnością.

Stojąc w obliczu konieczności znalezienia środka spełniającego nasze oczekiwania, szybko zauważyć możemy, że ilość dostępnych informacji na temat działania oraz zastosowań poszczególnych produktów jest bardzo ograniczona. Czujemy się sfrustrowani i tracimy cenny czas a rozwiązanie wciąż pozostaje niejasne. Nadszedł czas, by zlikwidować ten problem. Prezentujemy zestawienie najpopularniejszych produktów z kategorii chemii przemysłowej, by wybór odpowiedniego już nigdy więcej nie sprawiał żadnych trudności.

Jednym z najważniejszych reprezentantów dziedziny jest preparat ochronny, po który powinniśmy sięgnąć w pierwszej kolejności, zgodnie ze słowami powszechnie znanej zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Głównym zadaniem preparatu ochronnego jest zabezpieczenie metalowych powierzchni przed korozją. Środek tego typu pokrywa wybrane urządzenie bądź inny przedmiot specjalną powłoką wykazującą niezwykle dużą odporność na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć oraz wysokie lub niskie temperatury. Działanie to możliwe jest dzięki wysokiej zawartości związków cynku bądź srebra w składzie produktu.

Kolejny warty wymienienia preparat stanowi odtłuszczacz, który służy do usuwania zabrudzeń wywołanych  substancjami ropopochodnymi i innymi tłuszczami. Produkt taki ulega szybkiej biodegradacji, dzięki czemu nie wykazuje zagrożenia dla ludzkiego zdrowia ani środowiska. Może być stosowany między innymi w zmywarkach karuzelowych i kabinowych a także w czyszczeniu ręcznym. Odtłuszczacz przydatny jest zwłaszcza w przypadku powierzchni aluminiowych, gdzie pienienie stanowi dość uciążliwe zjawisko.

Potrzebny może okazać się także rozpuszczalnik. Przeznaczony jest on do rozcieńczania substancji takich jak farby, lakiery, kleje czy masy uszczelniające. Stosowany jest również do czyszczenia pędzli oraz innych przedmiotów zabrudzonych podczas procesu malowania. Działanie to możliwe jest dzięki zawartości wyselekcjonowanych związków chemicznych, wśród których wymienić można toluen, octan n-butylu, octan etylu bądź izobutanol.

Wymienione wyżej preparaty stanowią tylko niewielką część spośród rozmaitych produktów wytwarzanych w ramach działalności chemii przemysłowej. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że to właśnie jeden z nich okaże się nam prędzej czy później przydatny. Warto zatem zapamiętać te nazwy, by w przyszłości bez wahania sięgnąć po to, czego będziemy potrzebować.