Cegła pełna a komin – dlaczego wybór odpowiedniego materiału jest tak istotny?

buildings-905322__180-1Procesy powstawania komponentów budowlanych, tak jak rozwiązania w wykończeniach wciąż ewoluują. Niezmienne pozostają tylko normy wytrzymałościowe, które wykorzystywane materiały muszą spełnić. Obojętnie czy mówimy o ścianach nośnych, czy kominach o określonych parametrach przepustowych, liczy się funkcjonalność i efekt końcowy.

Budowa komina wymaga włożenia dużej staranności. Odpowiedni ciąg, odprowadzanie gazów, wystawienie na czynniki atmosferyczne, w tym wiatr czy intensywne opady deszczu i śniegu to tylko niektóre z oddziałujących czynników. Najpoważniejszym błędem jest wybór cegły kinkietowej lub dziurawki. Trwałość i odpowiednią funkcjonalność zapewnia tylko komin z cegły pełnej.

Budowa nie może odbywać się kosztem jakości. Wybór właściwych komponentów i elementów spajających ma służyć domownikom przez długie lata, a nie być przyczyną nadszarpniętych nerwów i strat finansowych.

Wykończenie dachu i kominów jest wyzwaniem technicznym, wymagającym sporej uwagi. Powszechne jest wykonanie zakończeń przewodów kominowych z cegły dziurawki, zamiast z cegły pełnej. Silny wiatr wpływa nie tylko na pracę konstrukcji nośnych, ale także na oddziaływanie wody na dach. Podmuchy wtłaczają krople wody z opadów we wszystkie dostępne szczeliny w poszyciu, także w poziomie i w górę dachu. Licowana cegła z zewnątrz i nałożenie małej warstwy zaprawy, w celu zapewnienia estetyki klinkieru, pozostawia niezliczoną liczbę szczelin, której nie jest w stanie w pełni zniwelować nawet wyługowanie komina.

Stąd tylko krok do pierwszych przecieków i penetracji dziurawki. Spływająca woda wciska się w szczeliny i wypełnia ubytki w materiale,  spływając po jej krawędzi w dół komina. Wypełnienie fug czy ponowne nałożenie zaprawy i kinkietu nie poprawi sytuacji. Przecieki nadal będą się powtarzać. Kosmetyka jest tylko powierzchowna i nie niweluje problemu.

Dodatkowo większość kominów z cegły nie ma zabezpieczonych wylotów daszkami. Wpadająca woda przy każdej gorszej pogodzie spływa po ścianach wewnątrz komina, ponownie wpływając w szczeliny. Zacieki będą pojawiać się wewnątrz i na zewnątrz komina, w zależności jaką drogę ujścia znajdzie sobie woda. Proces może trwać bardzo długo. Solidniejsza wersja dziurawki, klinkier, również nie zapewnia pełnej ochrony. Nie jest to tylko kwestia wykończenia, ale parametrów samego materiału. Szansa na przeciek jest większa niż 90%.

Producent ceramiki budowlanej, Grupa Lode, działająca na rynku od 50 lat, rekomenduje użycie cegły pełnej. Doświadczenie w realizacjach w 4 krajach Europy na przestrzeni połowy wieku, zapewnia doświadczenie i fachowe rozwiązania w wykończeniach ceramicznych. Liczne przykłady i przetestowane rozwiązania dają odpowiedni bagaż doświadczenia, który zachęca do rozwiązań zaproponowanych przez ekspertów firmy. Cegła pełna użyta w wykończeniu kominów gwarantuje trwałość i oszczędności na długie lata użytkowania.