Catering zamiast ciepłego posiłku dla pracownika

Trwają konsultacje dotyczące zmian w rozporządzeniu z 28 maja 1996 r. (Dz.U. nr 60, poz. 279) w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Proponowane są zmiany w zakresie obowiązkowego zapewnienia posiłku pracownikom zatrudnionym w szczególnie trudnych warunkach.

Jak dziś wyglądają przepisy w tym zakresie?

Zgodnie z powołanym i obowiązującym rozporządzeniem pracodawca musi zapewnić codziennie, nieodpłatnie jedno danie gorące zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. Jeśli z jakichkolwiek względów nie ma możliwości wydawania posiłków, musi zapewnić korzystanie z usług punktów gastronomicznych lub umożliwić przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie (z dostarczonych przez niego produktów).

Kiedy mamy do czynienia z pracą w warunkach szczególnie trudnych?

Mimo, iż termin ten dość często przewija się w różnych przepisach kodeksu pracy, żaden przepis nie określa w sposób jednoznaczny i uniwersalny jak to pojęcie rozumieć. Przyjęło się zatem, iż z pracą w szczególnie trudnych warunkach mamy do czynienia wtedy, gdy intensywność pracy przekracza granice obciążenia optymalnego lub gdy warunki środowiska pracy nie są optymalne. Będziemy tu zatem mówili o pracy w trudnych warunkach (pod ziemią, na wodzie, w powietrzu, itd.), jak i o pracy szczególnie ciężkiej (wysoka temperatura, wysokie obciążenie statyczne, podwyższone ciśnienie atmosferyczne, itd.)

Jakie zmiany są proponowane w zakresie powołanego rozporządzenia?

Projekt przewiduje zwiększenie możliwości zagwarantowania posiłku przez pracodawcę. Wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się też inne alternatywy dostarczania profilaktycznych obiadów. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie mógł zapewnić pracownikowi posiłek w czasie pracy w sposób inny, niż wydanie jednego dania gorącego. Pod warunkiem wszakże, że nie ma takiej możliwości ze względów organizacyjnych, bądź z uwagi na charakter wykonywanej pracy przez pracownika. Otwiera się więc w tym przypadku opcja skorzystania z cateringu lub dowozu posiłku.

Czy skorzystanie z cateringu będzie czymś uwarunkowane?

Tak, aby móc zastosować usługi cateringowe, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje i uzyskać akceptacje ze strony organizacji związkowej bądź przedstawicieli pracowników. Co istotne, nowe możliwości zapewnienia posiłków nie zwalniają pracodawcy z obowiązku zapewnienia odpowiedniej wartości odżywczej serwowanych posiłków. Powinny one zawierać 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek oraz posiadać wartość kaloryczną ok. 1000 cal.

Znajdź pracodawcę który oferuje benefity na naszym portalu Szukam pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *