Buty zimowe dla dzieci

productfile4_101108Buty zimowe dla dzieci powinny nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadania. Nieodpowiednio dobrane obuwie utrudni maluchowi chodzenie i zabawę, a poza tym powodować może różnego rodzaju schorzenia.

Buty zimowe dla dzieci powinny nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadania. Nieodpowiednio dobrane obuwie utrudni maluchowi chodzenie i zabawę, a poza tym powodować może różnego rodzaju schorzenia.

Buty zimowe dla dzieci trzeba wybierać szczególnie ostrożnie. Dla prawidłowego rozwoju stopy dziecka potrzebna jest odpowiednia przestrzeń. Stopa zbyt mocno ściśnięta dopasowuje się do kształtu buta powodując problemy zdrowotne. Warto pamiętać, że stopy malucha rosną bardzo szybko. Przez pierwsze dwa lata życia nawet po około 2 cm na rok. Zmianom ulega stopniowo również ich kształt. Co ciekawe, u małych dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte zakończenia nerwowe. Dlatego reż nie są one w stanie określić czy but ma prawidłowy rozmiar. Podczas zakupu trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim zapasie i regularnie sprawdzać rozmiar buta.

Zasady wyboru butów są dość proste. Najlepiej inwestować w modele, które mają około 1,5 cm wolnej przestrzeni pomiędzy czubkiem buta a końcami palców dziecka. W ten sposób stopa ma miejsce na rozszerzanie się i rośnięcie. Stopę dziecka trzeba mierzyć w momencie gdy stoi ono w miejscu. W tym celu można ją po prostu obrysować. Jednak rozmiar to nie wszystko. Duże znaczenie ma też kształt buta oraz możliwość jego dopasowania do nogi dziecka. W tym przypadku idealnie sprawdza się regulowany system zapięć. Ważna jest też podeszwa chroniąca buty przed ślizganiem. Eksperci odradzają natomiast specjalne podparcie łuku stopy, gdyż ta część dobrze rozwija się naturalnie. Dobrym rozwiązaniem jest również specjalna wkładka niwelująca wstrząsy podczas zabawy.

Uwagę trzeba zwrócić także na materiały, z których dziecięce obuwie jest wykonanie. Zimowe buty dla dzieci muszą być bowiem lekkie i elastyczne. Kluczowa jest też odpowiednia wentylacja, ze względów zdrowotnych oraz izolacyjnych. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią wyściółkę, która zapewni stopie ciepło. Warto jednak pamiętać, aby maluch nie miał na sobie nigdy zimowych butów w pomieszczeniu. Spocona stopa szybko bowiem  marznie po wyjściu na zewnątrz. Buty dziecięce powinny być wykonane z materiałów nieprzemakalnych. Sprawdza się m.in. membrana Gore-Tex, która zapewnia przepływ powietrza, ale nie przepuszcza do środka wilgoci.

Przestrzeganie tylko kilku prostych zasad jest w tej sytuacji kluczem do sukcesu. Dobrze wybrane buty to gwarancja ciepła i wygody dla malucha. Zima to bowiem pora roku dla najmłodszych trudna, podczas której nietrudno o urazy czy choroby.