Nie bój się dentysty

teeth of a beautiful girl closeup. girl at the dentistOdwiedzenie gabinetu stomatologicznego to dla wielu osób traumatyczne przeżycie.

Czy faktycznie tak strasznie jest u stomatologa? Jest to przecież lekarz, który dba o jamę ustną, co jest bardzo ważne zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. W gabinecie stomatologicznym wizyta może mieć różny charakter, zazwyczaj zaczyna się od diagnostyki, następnie w razie potrzeby przeprowadzane jest leczenie zachowawcze. Często pacjenci korzystają z usług stomatologi estetycznej, decydując się na przykład na aparat na zęby u lekarza ortodonty. Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym można uzyskać pomoc praktycznie w każdym przypadku, który dotyczy problemów jamy ustnej.

Jakie zabiegi można wykonać w gabinecie stomatologicznym?

W zależności od wyposażenia danego gabinetu stomatologicznego i uprawnień lekarza może zostać wykonany szereg różnych zabiegów. Najczęściej jest to leczenie zębów, które może zostać wykonane bez znieczulenia lub ze znieczuleniem w zależności od sytuacji. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się również wybielanie zębów, usuwanie kamienia ze szkliwa, czy odbudowywanie ułamanych zębów. W gabinecie stomatologicznym, w którym przyjmuje ortodonta, można skorygować wadę zgryzu i założyć odpowiedni aparat na zęby. Klinika stomatologiczna to miejsce pracy również dla chirurga szczękowego.

Aparat na zęby, kiedy należy założyć

Jeżeli zauważono wadę zgryzu u dziecka, to aparat na zęby należy założyć jak najwcześniej. Dzieci do 12 roku życia mogą skorzystać z ruchomego aparatu na zęby, który jest refundowany przez NFZ. Stałe aparaty na zęby zaleca się dzieciom powyżej 13 roku życia i osobom dorosłym. Reguła jest taka, że im wcześniej aparat został założony, tym leczenie nieprawidłowego zgryzu jest szybsze. Oczywiście osoby dorosłe, które od dzieciństwa borykają się z problemami krzywego zgryzu, również mogą liczyć na redukcję tego schorzenia, tylko okres noszenia aparatu może się wydłużyć nawet do 4-5 lat. Podczas noszenia aparatu na zęby należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, a w przypadku założenia stałego aparatu o zaopatrzeniu się w specjalną szczoteczkę do mycia zębów i nici dentystycznych.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowy to lekarz, który zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej i twarzowej części czaszki. Praca chirurga szczękowego polega na usuwaniu zębów, które nie mieszczą się w jamie ustnej lub zostały całkowicie pochłonięte przez próchnicę. Do zadań chirurga szczękowego należy również usuwanie torbieli szczęk, leczenie wad wrodzonych twarzoczaszki, deformacji urazowych czy złamań. Lekarz ten zajmuje się także diagnostyką i leczeniem nowotworów jamy ustnej, szczęki, twarzy i szyi.

One thought on “Nie bój się dentysty”

  1. Zdrowie i Uroda says:

    Ja myślę, że traumatyczne przeżycie to było kiedyś, jak jeszcze nie było takich znieczuleń jak teraz.

Comments are closed.