Biżuteria z wykorzystaniem technologii 3D nie na każdą kieszeń

bizuyeria-kod2Niektórym z nas wydawać się to może wręcz nieprawdopodobne, jednakże osobom o wysokim statusie społecznym i materialnym przestają wystarczać piękne kolie, naszyjniki i kolczyki dostępne w sklepach jubilerskich – zarówno stacjonarnych i internetowych. Poszukują one bowiem biżuterii wykonanej wyłącznie dla nich, wedle zatwierdzonego przez nich projektu oraz przygotowanej na bazie połączenia ze sobą ściśle określonych metali i kamieni szlachetnych. Osoby takie na pewno zainteresuje możliwość zastosowania technologii 3D do tworzenia szablonów spersonalizowanych elementów biżuterii. Na czym ona polega?

Wraz z rozwojem metod drukowania trójwymiarowego, przede wszystkim przy wykorzystaniu odpowiednich drukarek, możliwe stało się opracowywanie wirtualnych projektów różnorodnych produktów – zabawek, figurek kolekcjonerskich, czy nawet protez chirurgicznych. Obecnie drukowanie 3D przenika także do branży biżuteryjnej, umożliwiając specjalistom tworzenie biżuterii zgodnej z zamysłem osób zamawiających. W ten sposób np. projektuje pracownia Kings Of Design. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby tradycyjny kształt pierścionka poddać zmianie, wzbogacić go o niewielki indywidualny akcent…lub też poddać daleko idącym modyfikacjom sprawiającym, że trudno będzie stwierdzić, że efekt końcowy powstawał na bazie standardowego, niewyróżniającego się na tle innych elementu biżuterii.

Jak powstaje oryginalna biżuteria: naszyjniki, bransolety, pierścionki, czy zawieszki przygotowywane w technologii 3D? Na początku są one wizualizowane przy pomocy zdjęć komputerowych zwanych w branży renderami. Stanowią one swoistą bazę wyjściową projektu, w której wprowadzać można zmiany, poprawki i modyfikacje celem osiągnięcia pożądanego przez klienta efektu wizualnego. Po przygotowaniu wzorca, do drukarki wsypywany jest sproszkowany materiał, z którego ma zostać wykonana biżuteria. Może to być zarówno mieszanka polimerów o wysokiej wytrzymałości, jak też tytan, stal szlachetna, srebro lub złoto. Pod wpływem gorąca, proszek zaczyna formować ostateczny kształt błyskotki, którą konsument zamówił. Zależnie od zamówienia, może ona zostać wyłącznie oszlifowana i przedstawiona klientowi lub też dodatkowo ozdobiona ręcznie kamieniami szlachetnymi. Dzięki ogromnym wręcz możliwościom personalizacji kształt oraz kunszt biżuterii ograniczają tylko wyobraźnia twórcy i zasobność portfela osoby zainteresowanej jej kupnem.

Pozostając w temacie pieniędzy – na jakim poziomie utrzymują się ceny tak niezwykłych produktów? Przyznać trzeba, że wahania cenowe są ogromne i w znacznej mierze zależą od jakości oraz czystości wykorzystanego materiału. Naszyjniki i zawieszki wydrukowane z plastiku lub polimeru nabyć możemy już za 30-50 złotych, jeżeli jednak pokusimy się na produkt z tytanu – cena wzrasta trzykrotnie. Z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych liczyć się musimy składając zamówienie na biżuterię drukowaną z metali szlachetnych oraz ozdabianą zapierającymi dech w piersiach kamieniami. Naszym zdaniem jest to jednak cena całkowicie uzasadniona, jako że nabywany produkt stanowić będzie manifest naszego indywidualnego stylu, znajomości trendów modowych oraz podkreśli fakt, iż nieustannie podążamy za nowinkami technologicznymi. Bez wątpienia jest to połączenie godne pochwały!