Białaczka. Jakie są objawy tego nowotworu krwi?

Zmęczenie, osłabienie, gorączka, bóle kości i stawów to jedne z najczęstszych objawów białaczki. Dowiedz się jak diagnozować ten nowotwór krwi.

Białaczka jest nowotworem krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Choć do dziś nie udało się ustalić co wywołuje ten nowotwór krwi mówi się o kilku czynnikach, które mogą wpływać na pojawienie się raka krwi.

Co wywołuje nowotwory krwi?

Wśród tzw. „czynników ryzyka” są m.in. czynniki genetyczne. Zauważono, że wśród osób np. z zespołem Downa, niedokrwistością Fanconiego, chorobami hormonalnymi czy immunologicznymi ryzyko zachorowania na białaczkę jest większe niż u osób nie obciążonych chorobami genetycznymi. Innym czynnikiem są wirusy. W tym przypadku uważa się, że ostrą T-komórkową białaczkę limfatyczną wywołuje ludzki wirus T-limfotropowy HTLV-1 lub 2. Innymi tzw. czynnikami ryzyka są: uszkodzenie szpiku w wyniku promieniowania jonizującego, leki cytostatyczne (np. alkilujące) czy substancje chemiczne takie jak np. fenol, pochodne benzenu, środki alkilujące (m.in. chemioterapeutyki).

Zdaniem specjalistów, powyższe czynniki mogą powodować uszkodzenie materiału genetycznego a w wyniku tego – wywoływać translokacje w obrębie chromosomów i powstawanie genów hybrydowych.

Jakie są objawy raka krwi?

Objawy białaczki są ściśle uzależnione od jej rodzaju. Białaczki o charakterze przewlekłym mogą nie dawać objawów przez długi czas, z kolei te o ostrym przebiegu mają gwałtowane i agresywne objawy.

U pacjentów z ostrą białaczką obserwuje się zazwyczaj szybkie narastanie stanu chorobowego i ogólne osłabienie spowodowane szybkim męczeniem się. Chory może mieć także gorączkę typu septycznego, dolegliwości typu anginowego (np. z szarobrunatnym nalotem i trudno gojącymi się owrzodzeniami na migdałkach lub w jamie ustnej) oraz skłonność do tworzenia się wybroczyn śródskórnych i krwotoków np. z nosa czy dziąseł. U chorych obserwuje się także charakterystyczną bladość powiek.

Nieco inaczej objawiają się białaczki przewlekłe. Chorzy skarżą się m.in. na postępujące ogólne osłabienie, ograniczenie sprawności fizycznej, a także bladość skóry, spojówek i błony śluzowej jamy ustnej. Występują u nich także bóle gardła, może pojawić się uczucie ucisku w jamie brzusznej, a także postępujące, miejscowe lub uogólnione, powiększenie węzłów chłonnych. Chorzy na przewlekłą białaczkę mogą mieć także zwiększoną skłonność do zakażeń. Szukasz dodatkowych informacji o objawach białaczki? Więcej znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Dodaj komentarz