Jak bezpiecznie korzystać z elektrycznej deskorolki?

pexels-photo-31143Elektryczne deskorolki, które w języku angielskim nazywane są hoverboard, cieszą się sporym zainteresowaniem. Dzięki nim można jeździć wygodnie, dość szybko, a przy tym świetnie się bawić. Zanim jednak zaczniesz korzystać z takiego urządzenia, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Deskorolki hoverboard są wyposażone w dwa duże koła pokryte gumą, a także w platformę pomiędzy nimi, na której stoi użytkownik. Są szczególnego rodzaju pojazdami, którymi steruje się poprzez balansowanie swoim ciałem, dlatego też są podobne do Segwaya, ale pozbawione kierownicy. Jeżeli chcemy poruszyć się w przód, przechylamy się nieco do przodu, natomiast wtedy, gdy chcemy się zatrzymać, odchylamy się do tyłu. Na boki jeździmy poprzez pochylenie ciała w przód lub w tył. Takie sterowanie możliwe jest poprzez wyposażenie urządzenia w specjalne podkładki pod stopy.

 

Trening czyni mistrza

Zanim weźmiesz swoją deskorolkę na ulicę, potrenuj jazdę, na przykład w domu czy przed nim. Na początku może ona sprawiać trochę problemów, dlatego też lepiej poznać zasadę jej sterowania, aby w ten sposób przygotować się do jazdy na innym terenie. Do sterowania deską potrzebny jest dobry balans ciała, więc osoby, które mają problem z utrzymaniem równowagi, mogą mieć na początku problemy. Także trzeba potrenować wchodzenie na urządzenie, ponieważ deskorolka elektryczna także może sprawiać w tym przypadku trudności.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy wyjeżdżasz z deskorolką na ulicę, pamiętaj szczególnie o zasadach bezpieczeństwa. Podczas jazdy często reagujemy z opóźnieniem, dlatego należy poruszać się w miarę wolno, szczególnie w miejscach takich jak przejścia dla pieszych, przejazdy, przy wejściach do budynków, gdzie może się okazać, że konieczne będzie awaryjne hamowanie. Trzeba też uważać w przypadku zjazdów z pochyłych nawierzchni, ponieważ w przypadku zbyt ostrych zjazdów można spaść z urządzenia.

 

Ceny deskorolek elektrycznych są dość wysokie – trzeba przygotować się na wydatek od około 700 do nawet 2000 złotych.