Bezpieczeństwo i komfort naszych dzieci – jakich ubranek nie kupować?

noworodek2W trosce i bezpieczeństwo naszych dzieci powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie ubranka dla dzieci kupujemy i czy są one tymi właściwymi. Bowiem aktualnie wybór na rynku mamy bardzo duży, a nie każde ubranko będzie tym odpowiednim. Warto więc wiedzieć jakie czynniki mają negatywny wpływ na nasze dzieci i co zapewni im komfort i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak więc mimo, że na rynku pełno jest ubranek dziecięcych z ozdobnymi i kolorowymi naszywkami, dekoracyjnymi suwaczkami, to jednak warto ich unikać zwłaszcza wtedy, kiedy kupujemy ubranko dla niemowlęcia. Tego typu elementy mogą ostać oderwane i połknięte i jednocześnie zagrażać życiu. Tak więc nie dajmy się skusić i nie zwracajmy uwagi na kolorowe dodatki, które tylko teoretycznie upiększają ubranko.

Materiał z jakiego wykonane jest ubranko odgrywa bardzo ważną rolę i jest niesamowicie istotne. Mianowicie ubranka dziecięce, a zwłaszcza ubranka dla noworodków nie powinny mieć w swoim składzie dodatków syntetycznych i innych sztucznych materiałów, które bardzo często wywołują reakcje alergiczne i wszelkie podrażnienia skór. Dlatego każdy rodzic powinien zwracać uwagę na skład materiału z jakiego zostało wykonane ubranie, a informacje zazwyczaj umieszczone są na metce lub etykiecie dołączonej do ubrania. Skóra dziecka, zwłaszcza tego małego jest tak delikatna, że powinniśmy ograniczać kupno syntetycznych ubrań, a zamiast tego kupować te naturalne, najlepiej bawełniane – w pełni przewiewne, oddychające, naturalne i bezpieczne. Będzie to nieco droższe rozwiązanie, ale znacznie bezpieczniejsze dla naszych maluchów.

Nie powinniśmy kupować zbyt dużych lub zbyt małych ubrań. Bardzo duża część rodziców starając się zaoszczędzić i kupić ubranka „na wyrost” kupuje ubrania o kilka rozmiarów większe, aby dziecko rosło razem z ciuszkiem. Niestety – zbyt duże ubranka będą powodować dyskomfort noszenia i mogą być również powodem np. upadku. Zbyt długie nogawki i rękawy to nie tylko dyskomfort noszenia ale również w pewnym sensie niebezpieczeństwo, które powinniśmy ograniczać do minimum. To samo ze zbyt ciasnymi ubrankami – te ograniczają swobodę ruchów. Dlatego najlepszym sposobem jest kupowanie takiego rozmiaru, który idealnie pasuje.

Również musimy wspomnieć o strukturze ubranek dla naszych maluchów. Nierzadko rodzice przegrzewają dzieci, chcąc uniknąć wszelkich przeziębień. Owszem, musimy być z tym ostrożni aczkolwiek przesadzanie w drugą stronę również nie będzie odpowiednie. A więc nie powinniśmy kupować zbyt grubych ubrań w odniesieniu do aktualnej pogody za oknem. Dzieci mają taką samą temperaturę jak dorośli – miejmy to na uwadze. Zbyt ciepłe ubieranie dzieci może być powodem choroby w wyniku spocenia.

Dzieci, a zwłaszcza te najmniejsze w pierwszych miesiącach swojego życia są bardzo wrażliwe na skład materiału i wszelkie podrażnienia z tym związanie. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, komfort noszenia – powinniśmy zwracać uwagę na to, gdzie i jakie ubranka kupujemy.