Badania weterynaryjne mięsa – dlaczego są takie ważne?

happy-cows-263766_1280Świadomość konsumentów rośnie coraz bardziej – przywiązujemy coraz większą uwagę do tego, co spożywamy. Coraz bardziej istotny staje się fakt nie niskiej i zachęcającej ceny, ale pochodzenia produktu, zawartości poszczególnych składników oraz ich jakości, a także ilość konserwantów i innych środków chemicznych dodawanych do żywności. Coraz częściej sięgamy po produkty pochodzące z certyfikowanych i rekomendowanych źródeł.

Kupowanie i spożywanie żywności pewnego pochodzenia to gwarancja bezpieczeństwa naszego i bliskich. Konsumenci bardzo długo kierowali się zasadą, że im więcej uda się kupić za niższą cenę, tym lepiej. Jak wiadomo jednak, cena zawsze idzie w parze z jakością. Jeśli jest więc ona podejrzanie niska, zaś produkt wygląda przy tym na niezwykle atrakcyjny, możemy być niemal pewni, że stoi za tym spora część tablicy Mendelejewa.

Dlatego każdy produkt, który trafia do sprzedaży masowej, musi przejść odpowiednie badania i spełnić szereg norm dopuszczających go do spożycia. Produktem, w przypadku którego jest to najbardziej istotne, jest mięso. Ma ono wiele zalet, jednak przy tym kryje tyle samo niebezpieczeństw, jeśli pochodzi z niepewnego źródła i nie przeszło szczegółowych badań. Wszystkie produkty mięsne, jakie mają wejść do obrotu, muszą przejść rygorystyczne, przeprowadzone przez niezależną i cieszącą się dobrą renomą firmę badania weterynaryjne (Polcargo jest jedną z nich). Aby sprawdzić, czy mięso będzie bezpieczne do spożycia, należy przeprowadzić wnikliwą i dokładną diagnostykę mikrobiologiczną oraz badania hormonalne. Zwierzęta powinny być badane przed ubojem, a ponowna kontrola jakości mięsa powinna być wykonana już po uboju. Należy pamiętać o tym, że zaniedbania ze strony producenta oraz nieprofesjonalne podejście laboratorium badawczego może nieść za sobą katastrofalne skutki dla konsumenta – od niewielkich problemów ze zdrowiem po silne zatrucia. Nie wolno także lekceważyć faktu, że nieprzebadane (bądź przebadane niedokładnie) mięso może być groźne nawet dla życia ludzkiego. Mylne jest także przekonanie o tym, że obróbka termiczna w wysokiej temperaturze zniszczy wszelkie ewentualne choroby– niektóre są odporne na działanie nawet bardzo wysokich temperatur. Dlatego też kupując mięso, należy zawsze sprawdzać, czy posiada ono odpowiednie zaświadczenia dopuszczające do sprzedaży – szczególnie w przypadku małych sklepików i prywatnych sprzedawców.