Badania dopplerowskie tętnic szyjnych oraz kończyn dolnych

USG dopplerowskie to nieinwazyjne badanie, które ma na celu ocenę sposobu, w jaki krew przepływa przez organy ciała ludzkiego oraz naczynia krwionośne. Uważa się je za jedno z najważniejszych badań wykonywanych w diagnostyce chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, zatory oraz wszelkiego rodzaju zwężenia naczyń w obrębie żył i tętnic.

USG dopplerowskie to nieinwazyjne badanie, które ma na celu ocenę sposobu, w jaki krew przepływa przez organy ciała ludzkiego oraz naczynia krwionośne. Uważa się je za jedno z najważniejszych badań wykonywanych w diagnostyce chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, zatory oraz wszelkiego rodzaju zwężenia naczyń w obrębie żył i tętnic.

 

Badania dopplerowskie w Warszawie: charakterystyka

 

Badanie dopplerowskie wykorzystuje technologię ultrasonografu oraz zjawisko Dopplera, dzięki któremu lekarz przeprowadzający badanie może określić, w jaki sposób fala ultradźwiękowa rozchodzi się w organizmie, w którym miejscu zwalnia lub przyspiesza, a także kiedy napotyka na przeszkody, które mogą doprowadzić do jej załamania lub zawrócenia. Na tej podstawie diagnozuje się występowanie zwężenia naczyń krwionośnych, zatorów,  niedomykalnych zastawek serca powodujących cofanie się krwi, przecieków krwi spowodowanych nieprawidłowym połączeniem pomiędzy jamami serca lub występującym pomiędzy naczyniami krwionośnymi, na przykład w formie przetoki tętniczo-żylnej.

 

Badania dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych

 

Badania dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych ma na celu ocenę ewentualnych zwężeń związanych z podwyższonym ryzykiem występowania udaru mózgu. Zwężenia tętnic szyjnych oraz kręgowych jest najczęściej spowodowane występowaniem blaszki miażdżycowej, która uniemożliwia swobodny przepływ krwi do mózgu. Badanie dopplerowskie pozwala odpowiednio wcześnie wykryć zagrożenie i podjąć kroki mające na celu uchronienie pacjenta przed udarem mózgu, dlatego też należy do bardzo często wykonywanych w gabinetach w Warszawie. Wskazaniem do wykonania badania dopplerowskiego tętnic szyjnych może być wykrycie w trakcie wywiadu przemijającego ataku niedokrwiennego, rodzinne uwarunkowania występowania udaru mózgu lub zawału serca, a także podwyższone ciśnienie krwi, wykryte zmiany miażdżycowe które wymagają stałej kontroli lekarza oraz podniesiony poziom cholesterolu.

Wykonanie tego rodzaju badania nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta, jednak niewskazane jest zakładanie ubrań utrudniających dostęp do okolic szyi, np., długich golfów, a także biżuterii typu naszyjniki.

 

Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych kończyn dolnych

 

Problemy z przepływem krwi często są zlokalizowane w obrębie kończyn dolnych. Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych wykonuje się przy podejrzeniu występowania zmian miażdżycowych, a także w trakcie leczenia kontrolnego po zabiegu rekonstrukcji naczyń krwionośnych lub po przebytym urazie naczyń. Badanie wykonuje się w przypadku, gdy pacjent uskarża się na bóle, drętwienie lub marznięcie kończyn, a także ze względu na bardzo słabe gojenie się ran umiejscowionych na kończynach dolnych.

Badanie dopplerowskie żył kończyn przeprowadza się przy podejrzeniu zakrzepicy żył głębokich, żylaków oraz w przypadku występowania uporczywych obrzęków nóg. Wskazaniem do wykonania są nawracające bóle kończyn dolnych, a także powracające uczucie odrętwienia lub czasowa utrata czucia w nogach. Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych kończyn dolnych nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Podczas procedury należy odsłonić kończynę, tak aby lekarz mógł nałożyć na skórę specjalny żel, a następnie przeprowadzić badanie, przesuwając po skórze głowicę aparatu ultrasonograficznego.

 

Zmiany miażdżycowe uznawane są za jedną z chorób cywilizacyjnych, których występowaniu sprzyja stres, siedzący tryb życia oraz przepracowania, a także zła dieta. Z tego względu badanie dopplerowskie jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych w Warszawie, gdzie tempo życia należy obecnie do najszybszych i najbardziej stresujących.