Atlantic – historia znanej marki zegarków

2Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zegarków różnorodnych marek – od tych od lat wyspecjalizowanych w tej branży, po nowe (najczęściej modowe) dopiero rozpoczynające swą działalność w tej kwestii.

Jednak wydawać by się mogło, że nie bez przyczyny w języku od dawna funkcjonuje powiedzenie „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Niezaprzeczalnie od wielu wieków to właśnie w Szwajcarii powstają najlepiej działające mechanizmy zegarków. Ten mały kraj może poszczycić się bogatą tradycją w dziedzinie zegarmistrzostwa.

Dobra szwajcarska marka z tradycjami

Jedną z bardziej znanych i popularnych szwajcarskich marek wyspecjalizowanych w produkcji zegarków jest Atlantic. Powstała ona pod koniec XIX wieku (1888 rok) w niewielkiej miejscowości Bettlach. Założona przez Eduarda Kummera, zegarmistrza z pasji, funkcjonowała pod nazwą Eduard Kummer przez blisko 64 lata. Początkowo firma specjalizowała się tylko i wyłącznie w produkcji podzespołów do zegarków kieszonkowych, z biegiem czasu także dla zegarków naręcznych. W 1928 roku marka Atlantic po raz pierwszy wypuściła na rynek zegarki w pełnej krasie tego słowa. Od tego momentu zaczęła cieszyć się stale rosnącą popularnością, logo firmy stało się rozpoznawalne, a produkowane czasomierze doceniane przez kupujących.

W 1932 roku zakończono prace nad pierwszym naręcznym zegarkiem opatrzonym logiem marki Atlantic. Można rzecz, że był to moment przełomowy dla dziedziny zegarmistrzostwa. Powstały prototyp był wodoodporny, co w ówczesnych czasach było czymś bardzo rzadkim.

Kolejne ważne osiągnięcie marki można datować na rok 1950. Został wtedy wynaleziony mechanizm, który za pomocą koronki umożliwił szybkie przesuwanie datownika. Także w tym roku w Polsce został otworzony sklep owej marki. Po upływie około 10 lat marka Atlantic zaczęła stosować w swych zegarkach mechanizm tzw. „speed-switch”.

Wraz z biegiem czasu firma Atlantic stawała się coraz bardziej popularna w krajach Europy Wschodniej, w tym Polski. W drugiej połowie XX wieku przez wielu Polaków była postrzegana jako symbol świadczący o luksusie i zamożności.

W 1989 roku Atlantic została wykupiona przez firmę UVB. Utrzymująca się w Polsce na wysokim poziomie sprzedaż zegarków tej marki, sprawiła, że UVB wybrało Polaka jako ambasadora swoich produktów. Od 2007 roku jest nim polski kierowca rajdowy, Krzysztof Hołowczyc.

Należy także wspomnieć, iż wszystkie zegarki od 1888 roku do czasów współczesnych są produkowane w Szwajcarii. Najbardziej rozpoznawalne modele to Nautilus (charakteryzuje się wodoszczelnością do 1000 metrów), Midas (cechujący się większą odpornością na zarysowania)oraz cała linia Worldmaster. Aktualnie marka Atlantic ma w swym dorobku zegarki pochodzące z 23 linii.

Logo marki Atlantic

Ciekawe wydawać się może, iż od początku działalności marki jej nazwa została zmieniana tylko raz, logo zaś (być może idąc z postępem czasu) zmieniało się kilkakrotnie – dokładnie aż 17 razy. Niemalże wszystkie wypuszczane na rynek kolekcje miały opracowane swój własny logotyp – zmieniał się rodzaj czcionki, jej wypukłość itp.

Współcześnie logo marki Atlantic przypomina połączenie cyrkla z dużą literą „A”, znajdującą się nad pełną nazwą „Atlantic”.

Artykuł przygotowany w oparciu o współpracę z serwisem http://zegarki-atlantic.pl/