Aktywny wypoczynek w Pieninach

1Położone na wschód od Tatr Pieniny są tłumnie odwiedzane przez turystów niemal przez cały rok. To malownicze i stosunkowo niskie pasmo górskie jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek ze względu na wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu.

Pieniny latem

Pieniny stanowią najwyższą część tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego i ciągną się przez około 30 km na wschód od Tatr, stanowiąc odrębny łańcuch górski bogaty w ciekawe formy skalne, wąwozy i urozmaiconą roślinność. Turyści chętnie odwiedzają wszystkie trzy części Pienin, którymi są: Pieniny Właściwe, Pieniny Spiskie i Pieniny Małe. Liczne szlaki piesze przystosowane są w wielu miejscach także dla rowerzystów i pozwalają zobaczyć największe przyrodnicze atrakcje regionu m.in. Przełom Dunajca, Masyw Trzy Korony, Wąwóz Homole czy Rezerwat Białej Wody. Będąc w Pieninach, koniecznie trzeba odwiedzić Szczawnicę i jej Pijalnię Wód Leczniczych, a także znajdujące się w zachodniej części regionu zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Wielbiciele sportów wodnych mogą pożeglować na Jeziorze Czorsztyńskim lub wybrać się na emocjonujący spływ kajakowy po Przełomie Dunajca. Z kolei miłośnicy jazdy konnej mogą penetrować górzyste szlaki w siodle, korzystając z bogatej oferty stadniny koni w Jaworkach, na którą składają się zarówno spokojne przejażdżki po okolicy, jak i jazda po wymagającej górskiej „ścieżce huculskiej”.

Pieniny zimą

Zimowy wypoczynek w Pieninach to przede wszystkim białe szaleństwo na doskonale przygotowanych stokach narciarskich. Turyści najczęściej wybierają ośrodek w Szczawnicy „Palenica” wyposażony w kolejkę krzesełkową oraz trzy orczyki, a także Arenę Narciarską Jaworki Homole w Jaworkach, posiadającą także kolej krzesełkową oraz dwa wyciągi orczykowe. Arena Narciarska w Jaworkach jest szczególnie polecana ze względu na mały tłok na stokach oraz wyjątkowo piękne widoki na Pieniny i Tatry. Atutem jest też położenie ośrodka, w którego pobliżu znajduje się słynny Wąwóz Homole i rezerwaty przyrody np. Biała Woda. Warto dodać, że w Jaworkach jest bardzo rozbudowana baza noclegowa. Niedaleko Areny Narciarskiej mieści się między innymi Willa Zawadówka, która oferuje 3 całoroczne komfortowe apartamenty dla sześcio- lub czteroosobowych grup gości lub rodzin z dziećmi. W pobliżu znajduje się również wspomniana wyżej stadnina koni, klub muzyczny Muzyczna Owczarnia, a także wejście do rezerwatu przyrody Biała Woda.