Agencje rozliczeniowe – potrzebne czy nie?

man-person-hands-coffee-largeInnowacyjne rozwiązania, niezawodność i dynamiczny rozwój oferuje wiele serwisów, świadczących usługi umożliwiające przepływ pieniądza pomiędzy klientem a sprzedawcą. Sprostanie rosnącym potrzebom obydwu stron, jest siłą napędową w poszukiwaniu coraz to śmielszych rozwiązań w zakresie elektronicznych płatności, zapewniając jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo transakcji. Oczywiście systemy te mają nie tylko swoje zalety, ale także i wady.

Przodownik.

Jednym z liderów na polskim rynku, który pośredniczy w przetwarzaniu płatności online pomiędzy stronami transakcji jest PayU. Działający od 2007 roku, jako Agent Rozliczeniowy, spełnia dość rygorystyczne warunki bezpieczeństwa i raportowania określone w polskim prawie. Można mieć pewność, że powierzane przez nas środki finansowe są naprawdę bezpieczne. Oczywistą zaletą systemu jest szybkość realizowanych transakcji, gwarancja zwrotu środków w przypadku nieuczciwych sprzedawców, ochrona sprzedawcy w przypadku nieautoryzowanej płatności oraz możliwość skorzystania z rat przez klientów. Wady, to oczywiście brak obsługi zagranicznych sklepów i nie wszystkie dostępne banki.

Za i przeciw.

W większości przypadków przygotowanie i wysyłka zamówionego przez klienta towaru zajmuje 24-48 godzin plus czas doręczenia, uzależniony od wyboru firmy dostawczej i wynoszący około 1 do 2 dni roboczych. Wykonując e-przelew za zamówienie z własnego konta bankowego, sprzedawca otrzyma środki stosunkowo szybko, porównywalnie do czasu przygotowania wysyłki towaru. Czy wobec tego korzystanie z pośredników płatności w transakcjach jest potrzebne zwłaszcza, że potwierdzenie zamówienia jest wiążące?

Odpowiedź brzmi tak, ale tylko w sytuacjach, kiedy transakcje kupna-sprzedaży wymagają zminimalizowania do maksimum czasu regulowania płatności, a co za tym idzie szybszej wysyłki towaru bądź rozpoczęcia świadczenia usługi.

W pozostałych przypadkach zarówno dla prowadzących działalność gospodarczą jak i klientów detalicznych, korzystanie z pośredników wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to sytuacja korzystna, jednocześnie zdając sobie sprawę, że serwisy świadczące usługi przetwarzania płatności online są firmami, które również muszą na siebie zapracować.

Na zakończenie.

Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, że dynamiczny rozwój bezpiecznych i coraz szybszych płatności internetowych, przyczynia się do równie dynamicznego rozwoju firm pośredniczących w transakcjach płatniczych. Warto jednak skrupulatnie przyjrzeć się wszelkim opłatom, jakie będziemy musieli ponieść, w przypadku wyboru firmy świadczącej pośrednictwo obrotem pieniądza w sieci.