A może zacząć pisać bloga lifestylowego?

edutorialOstatnimi czasy coraz częściej myślisz o tym, by zacząć dzielić się swoim życiem, przemyśleniami i poradami z innymi ludźmi? Być może traktujesz to jako misję, a znajomi mówią ci, że świetnie jakbyś zaczęła pisać bloga, bo opowiadasz ciekawie i masz interesujący sposób bycia. Po dłuższych przemyśleniach stwierdzasz, że nie chcesz zamykać się w jednej tematyce – pada na prowadzenie bloga lifestyle. Okazuje się jednak, że nie wiesz jak zacząć.

Dlaczego blog lifestyle?

Niektórych nazwa „life style” może trochę mylić, bowiem w wolnym tłumaczeniu oznacza „styl życia”. W rzeczywistości tego typu blog jest zwykle bardzo osobisty, bo autor dzieli się swoimi przemyśleniami, uwagami czy też zamieszcza notatki o swoim życiu codziennym. Może także recenzować produkty spożywcze, książki czy chwalić się rzeczami, które sam wykonuje. Wiele tematyk, które są przeplatane między sobą, ale wszystkie są dla nas autentyczne i ważne – tak można scharakteryzować blog lifestylowy. Nie ma jednej określonej kategorii, tak jak w blogach kosmetycznych czy podróżniczych – można np. zamieszczać jakieś porady czy tzw. lifehacki. Mogłoby się wydawać, że dzięki temu o wiele prościej jest stworzyć kolejne wpisy. Oczywiście – tematów jest o wiele więcej, jednak w dalszym ciągu trzeba pisać w taki sposób, aby przyciągał uwagę czytelnika. Tym bardziej, że nie ma tu określonej grupy docelowej.

Blog lifestylowy jest idealny dla osób, które mają rozległe zainteresowania i potrafią mówić o codziennych rzeczach w bardzo nieszablonowy sposób. Poprzez prowadzenie takiego bloga zaczniesz kreować własny wizerunek w Internecie. Ludzie albo pokochają twój styl życia, albo niestety nie przypadnie im on do gustu. Ale jeżeli prezentujesz tam to, co lubisz, nie masz co się przejmować – spróbuj swoich sił w blogowaniu.

Parę zdań o pisaniu bloga lifestylowego

Założenie bloga internetowego zaczynamy od stworzenia strony – na początek warto skorzystać z darmowych serwisów oferujących prowadzenie swojego bloga. Otrzymamy tam domenę oraz darmowe szablony. Na początek wystarczy, a my nie będziemy musieli się martwić o koszty na start.

Z racji tego, że blog lifestyle może mieć różną tematykę, to przyciągnąć uwagę czytelnika jest trochę trudniej. Pamiętaj, aby twoje notatki nie były zbyt długie – lepiej aby były częściej, a krótsze. Planuj je sobie w wyprzedzeniem – organizacja pracy jest bardzo ważna. Nadawaj wpisomprzyciągające tytuły, np. 10 sposobów na plamy, 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o… Sprawdzaj swoje teksty po napisaniu – czy nie występują jakieś błędy ortograficzne czy też stylistyczne.

Dobrze jest oprócz prowadzenia swojej stronki pomyśleć o założeniu profilu na portalach społecznościowych. Będzie z nich nieco więcej przekierowań bezpośrednich na bloga, a i o nowych fanów tam łatwiej. Stałym fanom też łatwiej się przypomnieć właśnie tam. Powód jest prosty – praktycznie każdy sprawdza kilkanaście razy dziennie Facebooka, a o blogu może zapomnieć.

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie bloga to bardzo prosta rzecz. Oczywiście – wstawianie kolejnych notek i wpisów nie jest trudne. Trudność polega na znalezieniu czytelników. Ale ciekawie prowadzony blog lifestylowy to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale w dłuższej perspektywie może nawet stanowić źródło dodatkowego dochodu.