5 trików na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw

Rodzice, których dzieci nie lubią jeść warzyw, często martwią się o zdrowie swoich pociech. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej potrzebnych organizmowi witamin znajduje się właśnie w jarzynach a ich niedobór może doprowadzić do obniżenia odporności i rozwoju chorób. Jak przekonać dziecko do jedzenia warzywa?

Każdy “niejadek” ma swoje własne przekonania i smaki, którym rodzic musi umieć sprostać. Krzykiem, prośbami czy groźbami zazwyczaj niczego się nie osiągnie, dlatego przedstawiamy 5 trików na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw:

1. Jedzenie warzyw w teorii i praktyce.

Dziecko często nie ma poczucia przyczynowości i skutkowości. Ciężko mu połączyć jedzenie warzyw ze zdrowiem i siłą witalną, dlatego rodzic powinien na każdym kroku go edukować. Korzystając z okazji, że dziecko jest z Tobą na zakupach lub w kuchni, pokaż mu warzywo a następnie wymieniaj jego dobroczynne właściwości. Kiedy dziecko będzie przeziębione, również skorzystaj z okazji, aby poinformować go, że ma słaby organizm, ale jedzenie warzyw z witaminami z pewnością szybko postawi go na nogi. Przypomni sobie o tym, gdy znowu poczuje się lepiej i będzie pewny, że zawdzięcza to między innymi warzywom.

2. Przemycaj warzywa w ulubionych potrawach

To doskonała metoda, uwielbiana zarówno przez rodziców, jak i dzieci. Przez rodziców – bo jest skuteczna, dziecko zjada warzywa. Przez dzieci – bo im smakuje. Twoje dziecko uwielbia spaghetti? Sosy do spaghetti są na tyle wyraziste, że dodanie do potrawy marchewki, papryki czy cukinii z pewnością nie zaważy na smaku. Większość dzieci nawet się nie zorientuje, że na ich talerzu jest tyle warzyw, a to od rodzica zależy, czy się o tym dowiedzą.

3. Bądź wzorem do naśladowania

Najlepszą metodą wychowawczą jest nie tyle mówienie i pouczanie, co pokazywanie i dawanie świadectwa. Dzieci obserwują swoich rodziców i naśladują ich zachowania. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko zapałało miłością do warzyw, sama jedz je na każdym kroku. Wyjdzie to na dobre i Tobie i Twojemu dziecku.

4. Twórz kolorowe potrawy

Dzieci lubią wszystko co kolorowe i wesołe. Ich mózg sam pobudzi apetyt jeśli na talerzu zamiast kolejnej nudnej kanapki, znajdą prawdziwe dzieła sztuki. Na szczęście warzywa mają różne kolory i kształty więc korzystając z odrobiny wyobraźni, bądź inspirując się zdjęciami z internetu, możesz stworzyć na talerzu dziecka prawdziwe arcydzieło do schrupania.

5. Pozwól dziecku decydować

Daj dziecku poczucie, że też ma coś do powiedzenia w kwestii swojego odżywiania. Zamiast kazać mu coś zjeść i obrażać się, że odmawia, daj mu wybór pomiędzy dwoma warzywami z podobną ilością witamin. Dużą ilość żelaza ma zarówno burak, jak i groszek. Są to jednak dwa zupełnie różne warzywa, inaczej wyglądają i smakują więc daj dziecku wybór, który z nich woli zjeść. Zaproponuj też w jakiej formie, np. burak jako tarty dodatek do potrawy mięsnej lub groszek w zupie. Pole do popisu jest tak szerokie, że dziecko na pewno na coś się zdecyduje.

Artykuł w porozumieniu z Przedszkole Świat Dziecka Konstancin