5 sposobów na zadbane stopy

sundress-336590_1280Stopy są częściami ciała, o których bardzo często zapominamy. Dbamy o paznokcie u rąk, twarz, włosy, ale stopy zostają gdzieś w tyle naszej codziennej pielęgnacji. To na nich opieramy największe ciężary, dlatego są one bardzo narażone na różnego rodzaju urazy i podrażnienia. Warto zadbać o ich codzienną pielęgnację.

1. Dbaj o skórę stóp

Skóra stóp wymaga innej pielęgnacji niż skóra reszty ciała. Łatwo ulega przesuszeniu. Ponadto, posiada więcej gruczołów potowych niż łojowych. Zrogowaciały naskórek powstający na piętach  może narastać i pękać. Pęknięcia mogą sięgać nawet do skóry właściwiej i wtedy, możemy odczuwać ból przy stawianiu kroków. Powstały naskórek powinno się od czasu do czasu likwidować. W tym celu, przygotuj miskę i nalej do niej ciepłej wody. Możesz dodać garść soli kosmetycznej, bogatej w różne składniki mineralnej lub użyć zwykłego mydła. Jednak, słona kąpiel będzie pomocna w obrzękach stóp i ujędrni skórę. Nie zaleca się trzymania stóp w takiej ciepłej kąpieli dłużej niż 15 min. Zmiękczony naskórek usuń za pomocą specjalnej tarki lub drobnoziarnistego peelingu przeznaczonego do stóp. Po takich drobnych zabiegach, użyj nawilżającego kremu do stóp. Nakładając go, możesz wykonać dodatkowy masaż poprawiający krążenie.

2. Zadbaj o paznokcie

W tym celu użyj specjalnych cążek o zaokrąglonej powierzchni tnącej. Płytka paznokcia nie będzie popękana. Pamiętaj, że powinno się skracać paznokcie w taki sposób, by wystawały nieco poza opuszki palców, a ich boki powinny być lekko opiłowane, nie za głęboko, by nie spowodować wrastania płytki paznokcia w ciało.

3. Zapobiegaj infekcjom

Wiele miejsc, w których przebywamy stwarza różne zagrożenia dla naszych stóp. Mowa oczywiście o basenie, czy prysznicu lub wannie w naszym domu. Takie miejsca są idealne do zamieszkania w nich bakterii. Mogą one być przyczyną np. grzybicy. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze nosić klapki na basenie i o regularnym czyszczeniu oraz dezynfekcji prysznica oraz wanny.

4. Udaj się do lekarza, jeśli to konieczne

Nie lekceważ drobnych zmian na stopach. Często mogą one wynikać np. z przewlekłych chorób. Jedną z nich jest cukrzyca. Jeśli jesteś diabetykiem, pamiętaj o regularnej wizycie u lekarza podologa, który pomoże w profilaktyce i leczeniu tzw. stopy cukrzycowej. Ponadto, wizyta w gabinecie podologicznym np. kwestia-zdrowia.com jest konieczna także dla pacjentów, którzy mają problemy z krążeniem. Wszelkie zmiany skórne, jak: odciski, kurzajki, grzybica, pękające pięty, a nawet wrastające paznokcie powinny być leczone pod fachowym okiem lekarza specjalisty.

5. Ćwicz!

Jeśli nie masz czasu i nie prowadzisz aktywnego trybu życia, spróbuj wykonywać kilka ćwiczeń  przeznaczonych dla stóp. Unikniesz problemów z ich drętwieniem i opuchnięciem. Możesz ćwiczyć “chwytność”. W tym celu spróbuj podnieść palcami u stóp np. ołówek z podłogi.