5 kroków do wymarzonej posesji

Dom z ogrodem to marzenie każdego, jednak również wielkie wyzwanie. Aby całość od początku funkcjonowała tak, jak sobie tego życzysz, posesja musi być we właściwy sposób zaprojektowana. Sprawdź, o czym powinieneś pomyśleć przede wszystkim.

Krok 1 – Ogrodzenie

To pierwszy krok do bezpieczeństwa, a także ochrony swojego mienia. Zaplanuj już na wczesnym etapie, czego dokładnie oczekujesz od ogrodzenia. I to nie tylko od strony estetycznej. Dowiedz się, jak poszczególne typy płotów chronią Cię przed potencjalnymi złodziejami czy np. dzikimi zwierzętami, a także oblicz koszty ogrodzenia. Jego budowa na wczesnym etapie pozwoli wstępnie zabezpieczyć już sam plac budowy – maszyny i materiały. Twoja posesja będzie się również prezentować w określony sposób w zależności od tego, jaki rodzaj płotu wybierzesz.

Krok 2 – Brama i furtka

To elementy ogrodzenia, które są bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa, ale i wygody. Szczególnie istotne jest to, gdzie zostaną umieszczone. Powinieneś ulokować je w takim miejscu ogrodzenia, aby były widoczne z domu oraz ułatwiały dostęp do posesji z zewnątrz. Furtkę możesz ulokować również z innej strony domu, jeśli umożliwi ona wydostawanie się z ogrodu na przeciwległą ulicę czy wychodzenie na spacer do lasu. Jeśli często wjeżdżasz samochodem na posesję pomyśl o bramie otwieranej automatycznie i koniecznie przemyśl to, w którą stroną jej skrzydła mają się rozwierać. Możesz także wybrać bramę jednoskrzydłową lub odsuwaną.

Krok 3 – Ścieżki

Ogrodzenie posesji to nie wszystko, równie ważne jest poruszanie się w jej obrębie. Od razu rozplanuj ścieżki i zastanów się z jakich materiałów powinny powstać. Możesz postawić na kostkę brukową, kamień, a nawet zwykły gres, jednak ich obecność jest istotna. Ścieżki powinny być poprowadzone z każdej furtki w głąb posesji i pociągnięte do każdego wejścia do domu. Jeśli planujesz osobną szopę, garaż czy altanę, również zaplanuj chodniczki, które będą do nich prowadziły.

Krok 4 – Podjazd

To część związana ze ścieżkami oraz łącząca dom z ogrodzeniem, a właściwie – garaż z ogrodzeniem. Niezwykle istotny również wtedy, gdy nie planujesz budowy pomieszczenia na samochód, a chcesz np. postawić jedynie wiatę. Podjazd jest o tyle ważny, że umożliwia właściwe parkowanie auta na posesji i znacznie ułatwia zachowanie czystości. To po nim przejdziesz z domu i z samochodu, zamiast po błocie i trawie. Podjazd powinien być dobrze zaplanowany – zgodnie z układem ogrodzenia i bramą.

Krok 5 – Roślinność

Nic tak nie upiększy posesji, jak rośliny. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zwróć się z prośbą o pomoc do architekta krajobrazu. Podstawowe i łatwe w utrzymaniu rośliny będą zdobić teren okalający Twój dom. Mogą to być iglaczki, krzewy i trawy. Jeśli zaś kochasz ogrodnictwo z pewnością sam będziesz wiedział, jakie klomby i rośliny umieścić na posesji. Niezwykle istotne jest, abyś przed zabraniem się za roślinność, dokończył ogrodzenie i rozplanował ścieżki w ogrodzie. To wedle ich układu będziesz tworzył zielone enklawy.